Via ferrata Laserer, Gosausee

Ako začať s ferratami

Tento článok som chcela napísať už dlhšie, pretože som sa k ferratám sama dostala úplnou náhodou a ferraty sa pre mňa nakoniec stali perfektnou voľnočasovou aktivitou, ktorá našim dobrodružstvám poskytla úplne nový, neštandardný, rozmer bez nutnosti dlhých príprav, vzdelávania a vlastnenia obsiahlej výbavy.

A čo sú to tie ferraty?

Via ferrata z talianského železná cesta alebo Klettersteig z nemeckého lezecký chodník je presne kombinácia toho čo tieto dva názvy naznačujú – ferraty sú chodníky v skalách zaistené železným lanom, ktoré neslúži len na pridržiavanie sa, ale najmä ako istiaca pomôcka. Nakoľko ferraty sú akási lightweight verzia lezenia a hlavne veľa kombinujú s turistikou, zvyčajne nepotrebuješ lano, lezečky, expresky ani iné špecificky lezecké potreby.

Aké vybavenie teda potrebujem?

Na väčšine ferrát si vystačíš s nasledovým kombom:

  • Ferratový set – brzda s pružným lanom je základ výbavy na ferraty – v krajnom prípade pádu nielen zabráni tvojmu pádu rovno do doliny, ale zároveň ho i dostatočne stlmí. Často dostať spolu so sedacím úväzkom.
  • Sedací úväzok – lebo brzdu je fajn na niečo pripnúť 🙂
  • Prilba – lepšia hlava v prilbe ako hlava v kameni (alebo kameň v hlave)
  • Rukavice – ruky sa ti po niekoľkohodinovom kŕčovitom držaní lana poďakujú

Občas sa ale môže hodiť i:

  • Prsný úväzok – obzvlášť malé deti, začiatočníci a pri túrach s veľkým alebo ťažkým batohom
  • Lano – na doisťovanie nielen detí, a “pre istotu”
  • Lezečky – na hardcore ferraty

No a samozrejme ZDRAVÝ ROZUM.

Ako začať?

Začiatky sú všeobecne ťažké, chápem, ale zrovna pri ferratách to nemusí byť až také hrozné. Dajú sa praktikovať v pároch, o samote, v skupinkách, dokonca rôzne spolky a firmy organizujú zájazdy, kde vás základom naučia. Skalky sú dostupné na Slovensku, v Česku i okolitých krajinách, a tento šport sa dá praktikovať prakticky v akomkoľvek ročnom období.

Osobne si myslím, že používanie ferratového setu je dostatočne blbuvzdorné na to, aby sa človek mohol vziať a šiel ho otestovať do terénu. Spravila som to obdobne, s menšou inštruktážou od známych a nemyslím si, že by som prišla o niečo dôležité. Samozrejme, každý na čo sa cíti – ak si neveríš, skús sa pridať k niekomu v skupine na Facebooku alebo sa prihlás na zájazd pre začiatočníkov.

Kam na prvú ferratu?

Opäť záleží na tom aké sú tvoje schopnosti, či máš nejaké skúsenosti alebo napríklad strach z výšok. Kľudne na začiatok vyskúšaj nejakú jednoduchú cestu alebo cvičnú ferratu v tréningovom areáli.

  • Lezecká oblasť sekaniny nad Lehotou pod Vtáčnikom, Slovensko – krátka zaistená cesta skalkami uprostred lesa, kde si môžte ferraty vyskúšať a vaše deti do sýtosti vyblázniť
  • Robert Karpfen, Rakúsko – nádherná ferrata pre začiatočníkov s krásnymi výhľadmi neďaleko viedenského Mödlingu nielen pre Bratislavčanov. Toto bola moja prvá, takže ju o to viac môžem odporučiť.
  • Vír, Česko – nenáročné skalky kúsok od Brna s niekoľkými atrakciami (rebrík, most). Ako bonus, v zime sa tu robí ľadové lezenie.
  • Ferraty Komín na Skalke pri Kremnici – je to vlastne súbor ferratiek, rôznych náročností od A po C. Pre kajnšmentkerov je tu i “Výzva” obtiažnosti D, ktorá je zároveň najťažšou na Slovensku. Nájdeš tu i super krátku ferratu alebo ferratu vedúcu jaskyňou, takže pre začiatočníkov absolútny ideál.

Viac tipov na jednoduché ferraty pre začiatočníkov som spísala v tomto článku.

Výhody

  • Na rozdiel od lezenia sa dajú praktikovať aj osamote. Nie je to síce možno taká zábava ako s parťákom, ale keď to inak nejde…
  • Začať môžeš aj hneď – stačí ti základná výbava a miesto
  • Pohľad na svet z novej perspektívy – dostaneš sa na skaly a miesta, kadiaľ turistické chodníky nevedú.  Zároveň ale nemusíš byť lezec.
  • Nepotrebuješ žiadne špeciálne skilly, vzdelávanie či inštruktora – stačí pud sebazáchovy a zdravý rozum

Otázky? Nič? V tom prípade hor sa na ferraty!

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.