Dámska jazda na Morave

Pár rokov dozadu som organizovala rozlúčku so slobodou, o ktorej som písala tu. Na Moravu sa však pravidelne vraciam, odkedy sa sem presťahovala sestra, no opäť som si ju vybrala aj ako destináciu na dámsku jazdu s kamoškou. Keď sme sa rozhliadli okolo seba počas nášho pobytu v Lednici, všade boli skupinky mladých či starších žien. Tento fakt hovorí sám za seba – ak hľadáte skvelú destináciu na dámsku jazdu, Moravou určite nemáte čo pokaziť.

  • Hľadáš miesto pre aktívny oddych?
  • Si milovník vína?
  • Vieš si predstaviť dlhé prechádzky pomedzi vinice?
  • Rád/Rada spoznávaš nové miesta z vtáčej perspektívy zo zaujímavých rozhľadní?

Ak si odpovedal/a aspoň na jednu otázku kladne určite čítaj nalsedovné riadky a verím, že aj ty budeš chcieť čoskoro navštíviť tieto krásne miesta.

Pamiatky UNESCO, ako živá spomienka na dávnu a vznešenú históriu rodu Lichtenštajnov, chránené krajinné územia, endemická fauna a flóra, víno a slnečné vinice, cyklochodníky, pešia turisika, kultúra, či hudobné festivaly … to všetko nájdete v Lednicko-Valtickom areáli. Je len na Vás, ktorou cestou sa vydáte.

Lednice

Lednice sú známe aj ako “Perla južnej Moravy”. Všetkým sa určite hneď vybaví veľkolepá stavba gotického zámku, s rozsiahlym zámockým parkom. Vedeli ste však o tom, že Lednice sú aj kúpeľné mesto? Týmto štatútom sa Lednice pýšia od roku 2015. V roku 2014 tu bola vybudovaná kúpeľná kolonáda, ktorá spája centrum s kúpeľnými domami a poskytuje návštevníkom široké možnosti trávenia voľného času. Súčasťou kolonády sú tri fontány so svetelnými efektami po zotmení. Nájdete tu aj turistické informačné centrum, a na samom konci akúsi vyhliadkovú vežu. Veža síce nieje vysoká, skôr by sa dala nazvať vežičkou, no prechádzka po nových neokukaných miestach určite poteší.

Zámocký park v Lednici je nádherný a rozľahlý. Pre niekoho môže byť až príliš veľký, a ak chcete vidieť za krátky čas naozaj veľa, určite využite lákavú alternatívu v podobe krátkej plavby po rieke Dyje, ktorá park križuje. Plavba je plná kúzelných zákutí a meandrov a vďaka informáciám od kapitána lode sa dozviete mnoho zaujímavostí.

Môžete si vybrať rôzne alternatívy, či okruhy, záleží na Vás koľko máte voľného času. My sme zvolili plavbu smerom k Minaretu a odtiaľ sme sa popri rieke prešli späť k zámku. Ak však máte viac času, môžete zvoliť plavbu k Janovmu hradu, a odtiaľ pokračovať peši, či konským povozom. Určite sa netreba báť, že by tu nebolo čo robiť.

Bohužiaľ, vo večerných hodinách je posedenie pri “skleničke vína” v exteriéri skôr utrpením, a preto si určite nezabudnite pribaliť účinný repelent proti komárom.

Valtice

Naše kroky opäť viedli ku kolonáde, tentokrát ku Kolonáde Reistna. Momumentálny pamätník sa týči na vyvýšenine neďaleko Valtíc a zo svojej terasy ponúka skvelé výhľady na celý Lednicko-Valtický areál. Okrem toho ponúka výhľady na 3 susediace štáty – môžete vidieť český Mikulov a jeho Svätý Kopeček, slovenské pohorie Malé Karpaty, či zrúcaninu Falkenstein v Dolnom Rakúsku.

Od roku 2013 tu nájdete nevšednú turistickú atrakciu “Stezka bosou nohou” (Schrattenberg – Valtice). V ČR je to rarita, no na území Nemecka či Rakúska sú takéto chodníky obľúbené. Počas niekoľkých rokov na riečnych výletných lodiach som sa prešla podobnými chodníkmi pomedzi vinice. Preto mi prechádzka tohto typu vždy príde ako pohladenie na duši. Na chodník je možné sa napojiť už od kolonády a po pár metroch sa ocitnete na Rakúskej hranici. Okružná trasa má necelých 5 km a začína v susednej rakúskej dedine Schrattenberg. Na chodníku nájdete celkovo 12 zatávok, na ktorých sa môžete prejsť bosou nohou po kôre, šiškách, kameňoch, či balansovať na drevenom mostíku, oddychovať na lehátkach a užívať si výhľady. Okruh nemusíte absolvovať celý, stačí ak použiteje skratku pri obrovskej šmýkale. Celý chodník je dobre značený, a nájdete ho aj na mapy.cz, ktorých offline verziu veľmi rada používam, či už doma, alebo v zahraničí.

V samotných Valticiach sa určite poprechádzajte aspoň po nádvorí, či záhradách Štátneho zámku Valtice. Často sa tu konajú nejaké akcie, napríklad čokoládový festival. Čo nás najviac naposledy zaujalo, je možnosť vyfotiť sa v dobových šatách. Nejedna žena si na takýchto miestach hovorí, ako by asi vyezerala v danej dobe, a v šatách, ktoré sa práve nosili. My sme tu videli pár žien, ako v parku pózovali v krásnych róbach a obletovali ich fotografi. Viac informácií a aktuálne ponuky na fotenie nájdete na stránke zámku. Zaujímavý typ na darček.

Rozhledna Maják

Jeden z dôvodov, prečo som si obľúbila Moravu, je množstvo rozhľadní a vyhliadok. Počas nášho dámskeho víkendu sme sa vybrali na rozhľadňu Maják, po zeleno značenom turistickom chodníku z obce Zaječí. Rozhľadňa je 26,5m vysoká a na jej vrchol vedie 105 schodov. Keďže sme nejaké tri roky vzad absolvovali celodennú vínnu degustáciu, predstava, že by sme na túto rozhľadňu mali vyjsť po pár pohárikoch vína bola absolútne nemysliteľná 😀 Hlava sa nám točila už aj, bez zbytočného promile v krvi. Prechádzka z obce Zeječí je naozaj nenáročná, a výhľady z rohľadne stoja za tú stovku schodov.

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.