Diov chrám, Atény

Eurovíkend v Aténach – Ako sa nestratiť a za pár dní vidieť to najlepšie z mesta

Atény ako správny fanúšik staroveku som mala na zozname miest, ktoré musím vidieť už dlhšie. Ale až so sestrou som sa sem napokon dostala v rámci predĺženého víkendu, ktorý sme si obohatili i o Santorini.

Atény boli nakoniec mesto, ktoré v sebe spája históriu, prítomnosť i alternatívne smery. Pamiatky sú samozrejme hlavným ťahačom a mesto samotné je v porovnaní s inými európskymi metropolami skôr zašlé a špinavé, no keď sa ním necháte pohltiť, skôr či neskôr objavíte pekné skryté zákutia, ktoré by ste rozhodne nečakali.

V nasledujúcom článku vám prinášam niekoľko tipov, ktoré sa určite budú na cestu hodiť a zároveň zoznam práve tých miest, ktoré by ste v Aténach určite nemali minúť.

Pár tipov na začiatok

Ubytovanie

Ak sú pamiatky vašim hlavným cieľom, ubytovanie si hľadajte v blízkosti Akropoly. Obdobne ak napríklad pokračujete na niektorý z ostrovov a máte skorý odlet alebo prílet, oceníte priame spojenie na letisko z námestia Syntagma.

Dioskouros Hostel, Atény, Grécko
Moja prvá noc v hosteli. Len škoda, že som nepochopila ovládanie klimatizácie a trochu sme v noci primrzli.

Ja som nikdy nespala v hosteli a tak sme prvú noc prespali práve v hosteli a keďže sme skoro ráno šli na letisko do Atén, vybrali sme (hoci neplánovane) hostel Dioskouros pár minút od námestia Syntagma. Je zašitý v uličke blok od hlavnej triedy na okraji štvrte Plaka, takže hoci ste doslova uprostred všetkého, je veľmi tichý. Ak hľadáte budget riešenie, Dioskouros vrelo odporúčam. Pomer cena/lokalita je sotva prekonateľný.

Vstupy na pamiatky

V sezóne, pokiaľ plánujete navštíviť aspoň tri pamiatky, sa oplatí zakúpiť si pass za 30 Eur, ktorý pokrýva vstupy do hlavných pamiatok a múzeí. Zakúpite ho v na každej jednej archeologickej lokalite alebo v múzeu. Naopak mimo sezóny sú všetky vstupy o polovicu lacnejšie, takže univerzálna karta sa oplatí len v prípade pokiaľ trpíte OCD a musíte vidieť úplne všetko. Inými slovami, ak nechcete íst minimálne do šiestich lokalít, jednotlivé lístky vás vyjdú lacnejšie.

Na tejto stránke nájdete podrobný prehľad vstupov na všetky aténske pamiatky a do múzeí.

Určite si prečítajte aj naše ďalšie články z rôznych miest v Grécku.

Doprava z letiska

Z letiska idú priame spoje metrom a autobusmi končiace na námestí Syntagma, ktoré je rovnako hlavným uzlom a dá sa tak z neho poľahky pokračovať do ďalších častí mesta. Metro premáva každú pol hodinu a vyjde vás na 10 Eur. Bus vyjde na 6 Eur, premáva o niečo častejšie a cesta obomi prostriedkami trvá približne hodinu. Odporúčam autobus – okrem toho, že na rozdiel od metra premáva aj v noci, jeho zastávka je hneď pred vchodom do odletovej/príletovej haly. Metro sa nachádza o niečo ďalej a z letiska sa k nemu približne 10 minút prejdete.

Miesta, ktoré nesmiete vynechať

Predtým než začneme, vyrobila som praktickú mapku, aby ste si spravili lepší obraz o tom kde presne sa jednotlivé miesta nachádzajú. Rovnako v nej nájdete i detailnejšie informácie, ktoré poskytuje google.

Akropola

Akropola týčiaca sa na vrchu Akropolis je aténska dominanta, ktorá sa snáď ani vynechať nedá. Vidno ju z každého kúta mesta  a prehliadka v komplexu starobylých stavieb vám zabierie kľudne aj pol dňa. Pretože Akropola to nie je len hlavný chrám Parthenon, to sú i ďalšie chrámy ako napríklad Erechteion s nádhernými karyatidami či chrám Atény Niké, je to divadlo, pozostatky agory a nespočet svätýň.

Sestry na cestách na Akropole v Aténach

Západ slnka nad Akropolou
Západ slnka nad Akropolou si nesmiete nechať ujsť. Pripojte sa k desiatkam ďalších turistov a v tichom murmure čakajte na neopakovateľný každodenne sa opakujúci výjav.
Kariatides, Akropola, Atény
Pevne verím, že nie som jediná na svete, koho podobné skultptúry a stavby nevýslovne fascinujú. Našťastie sestra so mnou mala dosť trpezlivosti.

Odporúčam si to na Akropolu vyšliapnuť ešte raz, na západ slnka. Konkrétne teda na skalky na kopci Areopagus obďaleč, odkiaľ budete mať celé Atény ako na dlani a dovidíte dokonca až na more a na aténsky prístav Piraeus. Zapadajúce slnko pomaly sa gúľajúce po horizonte potom už len krásne farebne dokresľuje príjemnú atmosféru, kedy s ďalšími X ľudmi naokolo napnuto čakáte kedy znovu raz zmizne za morom.

Aténska agora

Staroveká aténska agora je jedným z najlepších príkladov klasickej gréckej agorymiesta stretávania, obchodu, dôležitých udalostí a politických rozhodnutí.

Aténska agora
Áno, toto je skutočne výraz nadšenia.
Aténska agora
Hefaistov chrám, ak si dobre spomínam.
Centrum agory s múzeom.
Centrum agory s múzeom.

Na značne rozľahlej ploche nájdete nespočetné množstvo ruín chrámov a sôch a iných budov, no starovek na vás zároveň dýchne i z nádherne zrekonštruovaných stavieb. V areáli sa nachádza i múzeum, takže ak si to tu chcete vychutnať naozaj do hĺbky, tak si rezervujte aspoň dve-tri hodiny.

Takto sme Atény spoznávali my so sestrou:

Diov chrám a Hadriánov oblúk

Pokiaľ ste sa z letiska doviezli autobusom, po ceste vám určite neuniknú rozvaliny Diovho chámu alebo Hadriánov oblúk, oba nachádzajúce sa hneď pri hlavnej triede kúsok od námestia Syntagma.

Hadriánov oblúk, Atény
To si tak idete po štvorprúdovke, naľavo Akropola a vpravo hneď pri ceste iné pamiatky pamätajúce miléniá.

Hadriánov oblúk je tesne pri ceste, na rozdiel od väčšiny pamiatok si tu “len tak stojí” bez toho, aby bol za plotom alebo v rámci archeologického areálu.

Diov chrám, Atény
Chrám zasvätený gréckemu najvyššiemu bohu Diovi musel byť kedysi vskutku majestátny. To si už môžme ale len domyslieť podľa masívnych stĺpov, ktoré sa zachovali.

Diov chrám, Atény

Diov chrám v parku oproti námestiu Syntagma si už zdarma neprezriete, jedine tak spoza mreží. Napriek tomu, že sa nachádza v rozľahlom areáli, okrem zvyškov samotného chrámu tu toho veľa ďalšieho nenájdete. Za tri eurá alebo v rámci kombinovaného lístka sa sem ale určite oplatí ísť – pod jeho rozvalinami si lepšie ako kdekoľvek uvedomíte, aké majestátne stavby sa v starovekom svete stavali – a nejde len o veľkosť, ale aj o nádherné prepracovanie, ktorého sú koryntské stĺpy skvelým príkladom.

National gardens a parlament

Keď už sa v tejto oblasti nachádzate, tak prejdite cez cestu do národnych záhrad, kde nájdete zopár ďaľších pamätihodností a na konci parku napríklad i Grécky parlament. Park je ale najmä miestom na oddych v príjemnom tieni zelene a tiež jedna z mála veľkých zelených plôch v Aténach. Takže ak vás už rozpálené ruiny začínajú unavovať, zájdite sem, posaďte sa k jazierku a na cvhíľu si užívajte pokoj v centre veľkomesta.

Anafiotika – skryté uličky pod Akropolou

Anafiotika, Atény
To, že už naozaj nie sme na Santorini nám občas pripomínal len pohľad nahor na Akropolu.

Anafiotika, Atény

Anafiotika, Atény
Anafiotika nie sú len mačky. Sú to najmä mačky v okúzľujúcom a útulnom prostredí testných uličiek pomedzi malebné domčeky a pestrofarebnú stredomorskú flóru.

Sem sme sa dostali úplnou náhodou. A o to krajšie to celé bolo – uličky pod Akropolou, lemované maličkými domčekami obrastenými viničom či citrusovníkmi sa až nápadne ponášlali na tak typické uličky ostrovných mestečiek, napríklad na Santorini, ktoré sme navštívili len deň predtým. Ak vás viac než rušné ulice plné turistov lákajú zapadnuté kúty, nasmerujte si to do štvrte Anafiotika – presne jedna cestička vás zavedie od úpätia Akropoly až k samotným chrámom. Po ceste stretnete všadeprítomné mačky, uvidíte mesto z úplne novej perspektívy a občas si uvedomíte, že nie ste na ostrove, ale v centre gréckej metropoly.

Plaka

Plaka plná obchodíkov s mnohými ručne vyrábanými suvenírmi.
Plaka plná obchodíkov s mnohými ručne vyrábanými suvenírmi.
Kalamáre v gréckej taverne
K Plake samozrejme patria útulné taverny. A nemať grilované kalamáre v Grécku je ako v ňom vôbec nebyť.

Kostol, Atény

Plaka je umelecká štvrť Atén a miesto, kam si chcete prísť nakúpiť grécke suveníry. Od klasických magnetiek, olivových olejov až po ručne vyrábanú keramiku a látky tu nájdete všetko čo by ste si len ako suvenír mohli predstaviť. Zároveň tu nájdete i nespočet taverien, no aj obchodíkov s rýchlym občerstvením, takže ak sa vám oči krížia od hladu a ste niekde na blízku, zájdite sem a najedzte sa v typicky gréckej atmosfére ďalej od hluku veľkomesta.

Monastiraki

Monastiraki je námestie a trhovisko na úpätí Akropoly a miesto obklopené, prekvapivo, množstvom antických pamiatok. Tá, ktorú neobídete bez povšimnutia je Hadriánova knižnica a kúsok za rohom samozrejme rozľahlé pozostatky po Aténskej agore. V okolí určite narazíte aj na typický blší trh a tiež nespočet obchodíkov s oblečením, suvenírmi a gréckymi špecialitami.

Vrch Lycabettus

Lycabettus je rovnako neprehliadnuteľný ako vrch, na ktorom stojí samotná Akropola. Hora láka najmä svojim bezkonkurenčným výhľadom na aténsku panorámu s Akropolou, no nájdete tu i prírodný amfiteáter, na ktorom sa konajú rôzne podujatia. Do 300 metrov nad morom si to môžete buď poctivo vyšľapať alebo použiť pozemnú lanovku.

Prístav

Ak túžite vydať sa z Atén po mori na niektorý z gréckych ostrovov alebo len chcete pocítiť trochu morského vánku, Piraeus je prístav, kam zrejme povedú kroky. Od centra je ale na rozdiel o miest zmienených vyššie pomerne od ruky, takže budete musieť ísť metrom alebo taxíkom. Piraeus je pomerne urbanistické miesto, nečakajte žiadnu prílišnú prímorskú romantiku, hoci večer sa môžte prejsť za svetla lámp a zapadajúceho slnka pomedzi plachetnice, či ochutnať morské plody v niektorej z taverien. Milovníci histórie uprednostnia návštevu niektorého z kostolov alebo históriu starovekého prístavu zachytenú v rovnomennom archeologickom múzeu.

~

Atény bezpochyby a hrdo zastávajú svoj titul hlavného mesta. Prítomnosť tisícročnej histórie je tu cítiť na každom kroku a svojou polohou poskytuje vyžite prakticky každého druhu. Je to kolíska moderného človeka a skvelý prierez jeho dlhého vývinu a udalostí, ktoré ho sprevádzali. Zároveň sú Atény skvelým východzím bodom na detailnejšie spoznávanie ďalších kútov Grécka.

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.