Na Slovensko sa v poslednom čase vraciame celkom pravidelne (keď si spomeniem, že bolo obdobie, kedy sme sem chodili len zotrikrát do roka, tak takmer každý mesiac je už fakt niečo) a tak sa nám zatiaľ celkom darí aj stíhať s testovaním nových ferát. Veď za posledných pár rokov na Slovensku otvorili ferratu HZS na Martinských holiach, rovnomennú ferratu v rokline Kyseľ a naposledy minulú jeseň ferratu, respektíve súbor ferratiek s názvom Komín na Skalke pri Kremnici.
No a tam sme sa pred pár týždňami konečne vydali aj my. Na začiatok musím povedať, že som o ferrate nemala výnimočne nič dopredu naštudované a posledná moja spomienka bola na rozhovor o tom ako sa típek uviazal o nesprávne pútko na sedačke a ferrata na Skalke bolo to posledné čo v živote videl. Každopádne čakala som niečo medzi malými cvičnými skalkami v lese a niekoľkohodinovou trasou. Nakoniec to nebolo ani jedno.
V prvom rade, prístup k ferrate je pomerne dobre značený a cesta k nej by vám nemala zabrať viac než 10-15 minút. Ak si neviete rady, tak sa spýtajte v požičovni výstroja pri Relax Centre (áno, ak nemáte sedačku, brzdu či helmu, všetko sa tu dá vypožičať). Každopádne, ak sa vyberiete po hlavnej ceste na vrch kopca smerom k vysielaču, po ľavej strane bude kúsok pred vrcholom odbočka do lesa aj so značkami. Cez vrch zjazdovky prejdite ešte o kúsok ďalej, kde je ďalší vstup do lesa a ďalšia smerová tabuľka (tu sme trochu poblúdili, lebo sme to pri tej zjazdovke fakt nevideli, takže proste z jedného lesa rovno do ďalšieho :)). No a o kúsok ďalej je už samotný nástup na (prvú) ferratu s presne opačným názvom Zostupovka.
Začiatok teda netradične namiesto smerom nahor vedie dolu, ale hneď ako sa dostanete k mostu, tak cesta začne zase stúpať. To je aj rázcestie, kde si môžete zvoliť, ktorou cestou sa vydáte ďalej. Na výber sú hneď dve možnosti. Ak si trúfate, môžete sa pokúsiť pokoriť cestu Výzva, ktorá so svojím previsom a obtiažnosťou E je suverénne najťažšou na Slovensku alebo to vezmete ďalej smer Komín. Cesta Komín prekvapivo vedie komínom, ja som ale ťahala najväčší batoh aký som doma našla, takže som sa nezmestila a po zúfalom pokuse vtesnať sa medzi steny som to vzala Céčkom po rebríku. Cesty sa každopádne spoja a vy ďalej môžete pokračovať vzdušnou Trubačovou cestou alebo sa vrátiť späť do útrob komína po ceste Kominárska. My sme zvolili Trubačovu cestu, na ktorej vrchole je okrem kríža i nádherný výhľad do kotliny, no a na úplný záver ešte lanový mostík.
Ferrata dohromady nezabrala ani 40 minút pohodového šplhania a aj napriek niekoľkých céčkovým úsekom by som ju kľudne odporučila začiatočníkom.
Mysleli sme, že už sme na tento deň skončili, no po ceste sa chodník stočil smerom k ďalšej nečakanej ferratke nazvanej MINI, vedúcej po okraji neveľkého brala. A ako ďalší bonus, v brale v uzučkej jaskyni nazvanej Jánošíkova diera viedla ešte jedna niekoľkometrová ferratka. Treba do nej baterku a deväť metrová dĺžka je záležitosť na pár minút, za to krvavé kolená sú pamiatka, ktorá vás na srdci zahreje aj o týždeň, takže hurá do toho! 🙂
Je fakt paráda, že sa na Slovensku dejú podobné iniciatívy, pretože ferratky naozaj za to stáli. Svojou dĺžkou a obtiažnosťou sú (takmer) pre každého. Ako bonus sú po ceste dva mosty a výstup cez komín je rovnako veľký zážitok. Zaraziť vás môže akurát strach z výšok, ale aj ten čoskoro určite zatlačia krásne výhľady na vrchole. No a ak ferraty na Skalke zvolíte ako svoje prvé v živote, môžete si to najprv “na nečisto” vyskúšať na spomínanom malom brale.
A ktoré že to sú tie ďalšie ferraty na Slovensku? Zoznam a tipy na ďalšie jednoduché ferraty nájdete v článku Nenáročné ferraty pre začiatočníkov.