Lúky na Pálave - Děvín, Kotel, Soutěska

Najkrajšia česká step

[Total: 0   Average: 0/5]

Za tie roky v Brne som už navštívila kadejaké zákutia a tak nechápem ako mi mohol ujsť  taký pekný kraj ako je Pálava.

Áno, Dívčí hrady sme navštívili niekoľko krát, aj Mikulov, ale to bolo zhruba všetko. A tie skalky, čo sme tak často míňali po ceste smerom do Rakúska niekde dnu ukrývajú ukrytý raj, teraz najdený.

Prírodná rezervácia Děvín-Kotel-Soutěska pomenovaná po významých bodoch, ktoré sa v parku nachádzajú okrem krásnych výhľadov skrýva najmä nedotknutú prírodu. Pomenovanie “najkrajšia česká step” jej neprischlo náhodou – na pomerne malej ploche bujnie fauna i flóra a keď sa rozhliadnete do krajiny, je to vskutnu neočakávaná a bohužiaľ nie veľmi častá zmena.

IMG_5958.jpg IMG_5957.jpg

Približne dvojhodinový okruh začína v dedinke Klentnice a prevedie vás okolo zrúcaniny kaplnky sv. Antonína s nádherným výhľadom smerom na Rakúsko a okolo niekoľkých skalných brál, z ktorých najzaujímavejší je Velký Špunt – balvan, ktorý sa uvoľnil a vo výške uviazol medzi dvomi skalami. Po ceste je ďalšia zrúcanina, hrad Neuhaus a nakoniec sa prejdete okolo skalnej steny Strážce aby ste sa vzápätí ocitli v divokom sade.

IMG_6015.jpg IMG_6001.jpg

Žihlava rozvoniavala všade naokolo viac než práve zmytá hlava, čo mi pripomenulo, že by som si na podobné miesta mohla nosiť nejakú tašku a niečo zase nazbierať na sirup.

Ak sú vám dve hodiny málo, okruh je možné rozšíriť o Dívčí hrady, prípadne prejsť do Pavlova, ak nie ste odkázaní na auto.

IMG_5999.jpg IMG_5994.jpg IMG_5976.jpg IMG_5972.jpg

Späť v Klentniciach je ďalšia zrúcanina (tu naokolo je ich kopec), tentokrát Sirotčího hradu. A Cafe Fara nás celkom prekvapilo fancy gurmánskym zážitkom po túre, takže ak sa neobčerstvíte v stánku rovno na parkovisku, odporúčam toto miesto.

Pálava je pekná nielen na prvý pohľad. Ale aj na ten druhý. No a na tretí ešte krajšia. Verím, že ešte máme čo objavovať, a som rada, že sú naokolo stále miesta, o ktorých nevieme a kde sme ešte neboli.

 

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *