Solna bana v Hallstatte

Rakúske Alpy – Deň 2 – Hallstatt a soľná baňa

[Total: 0   Average: 0/5]

Musí to skvelý job, keď počas dňa vidíš toľko šťastných ľudí.

~

Losera sme už ráno takmer nevideli; ponoril sa do hmly a dolinu zakryl dážď. Tak teda hor sa do kolísky európskej kultúry, Hallstattu.

IMG_0284.JPG

V Hallstatte sme už v minulosti boli, no obišli sme soľnú baňu. Dnešné počasie si úplne pýtalo, aby sme deň strávili niekde dnu. Z hmlistej doliny sme sa lanovkou vyviezli na hmlistý vrch k reštaurácii Rudolfsturm a vyhliadke Skywalk, z ktorej toho veľa vidno nebolo. K samotnej bani si treba ešte od lanovky kúsok vyšliapnuť, no po ceste vás čaká kopec poučných zastavení opisujúcich toto miesto a jeho históriu. Kľudne sa zastavujte, vstupy sú, zdá sa, odstupňované približne od príchodu lanovky plus čas strávený na okruhu.

IMG_0288.JPG IMG_0289.JPG

Dnu sme v šatni odovzdali batohy a nepotrebné veci a navliekli si ochranné odevy.

IMG_0299.JPG

Najlepšia jaskyňa a vlastne vôbec sprevádzaná prehliadka akej som sa kedy zúčastnila. Chvíľu rozprávala sprievodkyňa, chvíľami sme sledovali trojrozmerné projekcie o geologických procesoch, sledovali film v “kinosále”, počúvali elektronického muža z ľadu alebo pozorovali svetelnú šou nad jazierkom. A ako keby to celé nebolo dosť rozmanité, dva krát sme sa spustili na drevenej šmýkale.

Na záver mi počas rekonštrukcie príbehu o starovekých schodoch skoro slzička vyšla, keď sa schody napokon objavili za sklom, na ktoré príbeh premietali. Přitom taková blbost. Len som tam sedela s otvorenými ústami a spomenula si, prečo som šesť rokov dozadu začala študovať archeológiu.

IMG_0297.JPG

A späť sme šli vláčikom. Ale nebol to obyčajný vláčik. Bol to turbovláčik, šinúci si to klaustrofobickým tunelčekom s minimálnym osvetlením. Keď sme sa opäť ocitli na dennom svetle, všetci sa chichotali a usmievali.

“Musí to skvelý job, keď počas dňa vidíš toľko šťastných ľudí”, povedala som M., s hrejivým pocitom sme sa sa prezliekli a ako ultimátny bonus ešte pri odchode vyfasovali maličkú solničku.

A nielen skvelý job. Je to aj perfektný marketing. Žiadne unudené monotónne kecy a pocit, že ste vlastne na obtiaž. Interaktívna zábava, história, geológia, fyzika a hlavný príbeh podaný pútavým spôsobom tak, že zaujme aj toho najväčšieho cynika a ignoranta.

Prešli sme sa ešte Hallstattom, stavili sa rýchlo najesť v jedinej otvorenej reštaurácii a potom zamierili do Salzburgu. GPSka vybrala dobrodružnú vedľajšiu cestu serpentínami popri pasienkoch, prešli sme cez uzáveru, časť cesty cesta nebola a prekonali sme niekoľko nie veľmi stabilne vyzerajúcich drevených mostov. Keď nám cestu skrížil povoz s koňmi, a vzápätí kŕdeľ husí, tak sme sa už len smiali.

V Salzburgu lialo, tak sme dali len rýchle nákupy a šli zas späť na hotel. Na tretí deň hlásili zase naprd počasie, ale hypnotizovala som ho, aby bolo aspoň o niečo lepšie ako dnes.

Späť na deň 1. | Ďaľej na deň 3.

 

 

Pošli ďalej

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *