Moja sestra sa diví, prečo nenosím na svoje cesty pomerne žiadnu elektroniku, a nepíšem články priamo na mieste. Zvykla som si nosiť poznámkový blok, a na konci každého dňa si zapísať nejaké oporné body, top zážitky a minuté peniaze. Najlepšie sa mi všetko píše s odstupom času. Preto teraz môžem začať písať článok o Ko Lante takto. Keď som niekomu povedala, že som bola v Thajsku, pýtali sa ma, či som bola na Koh Samui, Koh Tao, Ko Phi Phi, a ja sa len uškrniem a odvetím, no ehm my sme tak nejako cestovali mimo podobných destinácií. Samozrejme sme strávili nejaký čas aj v top destináciách ako je Krabi a Phuket, no neviem, či má o nich zmysel vôbec niečo písať. Ko Lantu som si vybrala tak nejako náhodne. Bola pomerne blízko od Krabi a písali o nej, že sem nejazdí až také množstvo turistov. To mi stačilo. A úprimne? Nájdete tu krajšie pláže ako v Ao Nang.
Nechce sa Vám čítať? Tak si pozrite video z celého nášho tripu v Thajsku.
Ako sa sem dostať?
Ferry z Ao Nang – cesta trvá takmer dve hodiny, nakoľko loď zastavuje aj na Railay beach, kde vyzdvihuje pasažierov nielen z Railay, ale cestou späť tu presadali aj ľudia, ktorí cestovali na Phuket. Výmena pasažierov zaberie aj dobrú štvrť hodinku, ak nie viac. My sme cestovali o niečo dlhšie z ostrova Koh Yao Yai, s prestupom práve v Ao Nang.
Ak sa obávate morskej choroby, dostupná je aj možnosť cestovať po súši minivanom, či autobusom. Cesta sa dá rýchlo vybaviť aj po prílete na letisko v Krabi.
V momente, ako sme vystúpili z lode, v prístave sa nahromadili taxikári, ktorí ponúkali odvoz. V ruke držali mapu ostrova a k jednotlivým destináciám mali prilepené pevne stanovené ceny. Predbiehali sa, kto prvý získa zákazníka. Nepodliehajte nátlaku, pretlačte sa až na ulicu, a tu si vyberte, akým prostriedkom, a za koľko vás odvezú – tu platí cena dohodou.
Pripravte si 10 thai bath – poplatok za čistenie v prístave, ktorému sa jednoducho nevyhnete.
V januári 2017 sme zapalatili 550 thai bath za transfer – Ko Lanta Hotel – ferry Ao Nang – Ao Nang hotel.
V ktorej časti si hľadať ubytovanie?
Tu si treba položiť otázku, či sa chcete pohybovať po ostrove, či máte radšej súkromie, či vyhľadávate viac spoločenského života?
My sme mali ubytovanie pri pláži Klong Khong, a budem úprimná, v mori sme sa tu nekúpali ani raz. Nie že by sme sa v mori kúpať nechceli, no kamenisté dno mora ma veľmi nelákalo, hlavne po veľmi zjavnom odlive vody. Skôr som hľadala niečo, čo je síce pri pláži, ale má vlastný bazén a tvári sa to, ako rezort. Na druhej strane po zotmení to na pláži celkom žilo. Veľké množstvo plážových barov, reštaurácií a aj ponuka ohňových šou, ponúka skvelý program na večer.
Long beach
Na pláž Long beach, sme sa z nášho rezortíku vydali po vlastných. Nie, že by sme chceli silou mocou ušetriť peniaze za dopravu, no mala som potrebu sa prejsť. Na prvý pohľad ma pláž doslova dostala. Krásna priezračná čistá voda, s dlhokánskou pieskovou plážou ma utvrdili v tom, že tento ostrov bol dobrý výber.
V čom sa mi to tu páčilo omnoho viac ako v Ao Nang?
Na pláži vôbec nebola hlava na hlave, voda bola po pár krokoch ako stvorená na plávanie a vôbec tu nerušili prichádzajúce a odchádzajúce lode s hlučným motorom. Vďaka tomu sa dá hovoriť aj o čistote. Presne takúto nejakú idylku, si predstavujem pod pojmom dovolenka.
Stačí si za pár korún požičať skúter a vydať sa na objavovanie ostrova – čím južnejšie, tým lepšie
Prvou plánovanou zastávkou mal byť vodopád Khlong Chak. Aj bol. Len sme sa cestou dokázali stratiť. Na mape sme si naivne pozreli že stačí smerovať cestou stále rovno, po pobreží na juh, no v jednom bode tzv. rovno znamenalo, že sme mali z hlavnej cesty odbočiť. Že sme ale úplne mimo, sme si uvedomili, až keď sme sa po pár kilometroch pozreli do navigácie, ktorá nám ukázala, že sa nachádzame na opačnej strane ostrova. Síce sa mi cesta stredozemou nezdala, počas strmého stúpania do kopca, sa nám naskytol aspoň úžasný výhľad.
Našťastie zachádzkou sme nestratili veľa času a aj samotná odbočka na vodopád bola dobre označená.
Po pár minútach po offroadovej ceste sme sa ocitli pri stráženom platenom parkovisku. V blízkom okolí sme videli niekoľkých turistov vychutnávajúcich si okolitú džunglu zo slonieho chrbta. My vsádzame na vlastné nohy a vydali sme sa hľadať vodopád. Nič úžasné sa tu nekoná, a ani sme nič nečakali, je to len skvelá, podľa počasia možno aj adrenalínová prechádzka džungľou. Na niekoľkých miestach sa chodník rozchádza, no vždy sa niekde stretne. Viackrát sme museli preskakovať z kameňa na kameň cez rieku. V období sucha je vody málo, čiže ani vodopád nie je bohvie čo. Po daždi to tiež nie je najvhodnejší nápad na vychádzku, nakoľko sa na bahnitom chodníku parádne šmýka. K vodopádu sme dorazili okolo jedenástej. Od parkoviska cesta džungľou trvá asi 30 min. Cestou tam sme šli zároveň s dvomi slečnami. Cestou späť sme už stretali zástupy turistov. Niektorí, a nebolo ich málo, mali so sebou aj miestneho sprievodcu. Nad hlavami sa vám síce premávajú opice, no stratiť sa tu dá iba ak by ste silou mocou chceli. Za nás nenáročných skvelá hodinová vychádzka popri vode.
Naskočili sme na skúter a smerovali ďalej na juh ostrova, smer Národný park Mu Ko Lanta. Príjazdová asfaltka má miestami sklon stúpania a klesania 17%, a aj nášmu hračkárskemu skútru dala v jednom úseku dostatočne zabrať. Ja som samozrejme mala smrť v očiach a na jednej strane sa držala zubami nechtami nech nespadnem, naopak pri stúpaní sme sa modlili, nech to vytiahneme až hore. Pri odchode z národného parku sme sa dostatočne nerozbehli a v strede kopca som radšej zoskočila, pretože naše vozítko začalo v stávkovať. Výhodou je, že čím južnejšie sa na ostrove nachádzate, tým je redšia aj doprava. Autá sa pomaly z ciest vytrácajú a časom stretávate už len turistov na skútroch.
Nech si prečítate akékoľvek množstvo článkov o tomto mieste, zhodovať sa budú minimálne informácie o opiciach, ktorých je tu neskutočné množstvo. Ak sa nebojíte, že vám ukradnú veci, určite si zabaľte aj plavky a uterák, je tu pekná pláž na kúpanie. Dominantou je úzky cíp, na ktorom sa nachádza starý maják, s krásnym výhľadom. Videli sme aj šípku, ktorá ukazovala na smer turistického chodníka. Úprimne sme mali džungle na jeden deň viac než dosť a cestou späť sme sa zastavili na pláži Bamboo. Pláž lemovali vysoké stromy a palmy, a okolitá džungľa vytvárala úžasnú atmosféru. Takýchto pláži je popri ceste niekoľko, aj také, čo ponúkajú ubytovanie v rezortoch na útesoch, v bambusových chatkách, možností je viac než dosť.
- Skúter na 24 hodín – 200 thai bath
- Národný park Mu Ko Lanta vstup – 200 thai bath
- Parkovné pri vodopáde aj v NP – 2 x 20 thai bath
Jednodňový výlet za šnorchlovaním? Jednoznačne ostrov Koh Rok !
Asi 30 minút jazdy speedboatom od južnej časti ostrova Ko Lanta sa nachádza nádherné súostrovie Koh Rok. Tentokrát sme nevymýšľali so žiadnym ultra tripom, počas ktorého Vás vezmú na 4 rôzne ostrovy, a úspešne sme vsadili všetky karty na súostrovie “Veveričiek”. Dva ostrovy Koh Rok Nok a Koh Rok Nai sú od seba vzdialené len niekoľko stoviek metrov, ponúkajú okrem bielych pláží aj perfektné miesta na šnorchlovanie, či potápanie. Ak ste dobrodružné povahy, určite vyskúšajte kempovanie na jednom z ostrovov. Ja som si dopredu nič bohužiaľ nezisťovala, inak by som sa asi rýchlo dala nahovoriť na noc v stane sprevádzanej hlučným orchestrom cikád. Ak nie ste fanúšik šnorchlovania, na začiatku výletu vám dajú možnosť vystúpiť na ostrove a stráviť čas podľa svojich predstáv.
Náš trip sa skladal z troch takmer hodinových zastávok na šnorchlovanie plus asi 1 a pol hodinová zastávka na obed, na ostrove. Keď sme ponaháňali s kamerou nespočetné množstvo rýb, nič nebolo lepšie, ako sa nechať unášať v záchrannej veste nad hladinou, a len ak si vychutnávať svet pod nami. Našťastie, aj počasie nám perfektne hralo do karát, a vďaka slnečným lúčom podmorské divadlo nadobúdalo úplne iný rozmer.
V čase obeda sme opustili loď a na ostrove v tieni stromov sa rozložil parádny bufet. K obedu sme dostali ryžu, kuracie mäso, zeleninu, ananás, melón, sladké pečivko ako dezert, a pre milovníkov sladených nápojov nechýbala fanta, či kola. Po ceste späť ovocie kolovalo aj na lodi.
Voľný čas na ostrove sme mohli využiť opäť na šnorchlovanie, alebo leňošenie na pláži. My sme si našli najfotogenickejšie miesto na ostrove a chladili sa v mori.
V cene za výlet je zahrnutá doprava z hotela do prístavu a opačne. Väčšinou v rôznych agentúrach ponúkajú rovnaké výlety za rôzne ceny. My sme nenašli nič lacnejšie a nakoniec sme výlet bookli v našom hoteli, kde nám dali ešte aj zľavu. Celodenný výlet na Koh Rok s neobmedzenou vodou a obedom a olovrantom nás vyšiel v top sezóne na 1600 thai bath na osobu.
Z pobytu na tomto ostrove mám asi len 5 fotiek vo foťáku. Práve, keď som si ho vzala na výlet skútrom sa mi vybila baterka po tých prvých a posledných fotkách z ostrova. V tom momente sme zistili, že ani baterka v Gopročke na tom nie je najlepšie a pár minút na to mi zdochol telefón. Našťastie všetko, až na môj foťák dokázala vyriešiť powerbanka v ruksaku mojej polovičky. Nuž, prípravu netreba podceňovať. Bohužiaľ verím, že takéto zlyhanie nebolo posledné svojho druhu.