Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa?

Tento post by som mohla jednoducho zhrnúť do jedného slova a skončiť. CESTUJTE!

Ak čítate tento článok kvôli jeho názvu, asi samy viete, že niečo nie je v poriadku. Že treba urobiť nejakú zmenu. Predstava nekonečného upratovania, prevoňaný dom čerstvo upečenými koláčmi, darčeky, hlavne netreba zabudnúť na darčeky, to sú len zaužívané stereotypy v našich životoch. Čo tak vystúpiť z rutiny a možno aj svojej komfortnej zóny a skúsiť niečo nové?

Predstava šťastnej rodiny pod vianočným stromčekom sa mi síce rozplynula už dávno, no musím priznať, že ani s vlastnou rodinou som tú harmóniu doma nenašla. Na vine boli moje očakávania. Vopred sme si presne nepovedali, ako chceme aby Štedrý deň vyzeral, a tak to bola skôr katastrofa, ako rodinná idylka. Preto sme sa tento rok zhodli, že najlepšie bude tresnúť dverami a vypadnúť.

Mám dieťa, momentálne 2 roky. Prvé vianoce zažila ako 2 mesačná, nemali sme ani len vianočný stromček a hneď na prvý sviatok vianočný sme utekali do Tatier. Chceli sme ísť opäť ako rok predtým už na Štedrý deň, no kvôli covidu sa nedalo – bolo to zakázané. Už vtedy som začula prvé otázky typu – a to takto budete fungovať každé Vianoce? A ako jej vysvetlíte, že nemáte vianočný stromček? A prečo hento, toto, tamto?

Ehm no zhrniem to do týchto pár bodov:

  • Najšťastnejšia budem, ak budem môcť stráviť kvalitný čas so svojou rodinou
  • Nebudem musieť upratovať, variť, a ani len rozmýšľať nad tým, čo budem variť (hotelové raňajky sú najviac)
  • Chcem sviatky tráviť aktívne, nie sa s výčitkami doma na gauči prežierať
  • Predstava preplnených nákupných vozíkov a ľudí čo nakupujú množstvá jedla (nehovoriac o tom, koľko sa vyhodí) ma desí
  • Moje dieťa si bude pamätať to, akí sme boli spokojní, nie to, či mala stromček, alebo tristo darčekov – úprimne povedané stále mi píli uši, že chce ísť vláčikom (pôjdeme zubačkou), že chce ísť plávať (hotel má bazén), že chce ísť lyžovať (ok, na toto si ešte rok počká, ale šanca, že bude sneh je väčšia na horách ako doma). Tým pádom, jej netreba hmotné darčeky.

Keď mala dcéra jeden rok strávili sme Vianoce doma. Keďže ona televízor nepozerá, tak som nemala pustené ani rozprávky a v podstate bol ten deň pre mňa rovnaký, ako všetky ostatné – ženy na materskej to pochopia. A nebol ani sneh a to už bolo fakt zlé. A ak jedného dňa príde za mnou s tým, že chce stromček, chce byť doma a dá mi reálny obraz toho ako má podľa nej vyzerať Štedrý deň – nech sa páči môžeme si to vyskúšať…

Ako vyzerá Štedrý deň mimo domova?

PRESNE TAK, AKO SI HO UROBÍTE. BEZ ŽIADNYCH STEREOTYPOV

Prvý krát som nebola na Vianoce doma, počas práce na riečnej výletnej lodi. Celý deň som strávila v robote, a keďže sme mali šťastie na dobrý manažment, spravili nám slávnostný večerný program a dostali sme aj darčeky. Ďalší rok to už bolo úplne o ničom, lebo nikto z vedúcich sa nezaujímal o to, aby nám deň spríjemnil, a prežili sme. Jedny Vianoce sme s partnerom pracovne strávili v Paríži. Večer sme sa prešli po meste a prekvapili ma preplnené uličky. Malo to svoju čarovnú atmosféru. Nasledujúci rok som sestre navrhla ísť na vianočnú lyžovačku do Rakúska. Musím priznať, že z posledných rokov mi ten Štedrý deň utvkel najviac v pamäti, pretože bol dokonalý. Celý deň sme lyžovali na nekonečných zjazdovkách na ľadovci, večer sme absolvovali slávnostnú večeru a úžasný wellness. Nechýbal mi ani stromček ani hmotné darčeky. Ten pocit mi nič nenahradí.

A prečo píšem tento článok? Možno hľadáš odvahu, a niečo, čo ťa nakopne nesedieť doma, a využiť svoju dovolenku inak. Vždy keď sme sa vrátili po Vianociach domov, sme absolvovali aj návštevy rodiny, no je to velice dobrovoľné, žiadna povinná sviatočná jazda. Každý si dá rád nejakú tú tradičnú vianočnú domácu záležitosť, či už je to šalát s rybou od mamičky, alebo domáci koláčik.

Ak ťa ani tento článok nepresvedčil o vianočnom cestovaní, skús si dať cestovateľský záväzok a každý rok navštíviť vianočné trhy v inom meste, či štáte. Ja som ich aj vďaka práci navštívila toľko, že už by to bolo ťažké spočítať. Od malých dediniek po veľké metropoly. Za mňa je jednoznačne vianočný víťaz francúzsky Strasbourg.

Inšpirácia na vianočné darčeky pre cestovateľov

  • Diaľničná známka ( nám vyprší 23.12.)
  • Celoročné cestovné poistenie
  • Vianočný pobyt (áno aj to sa ráta ako Vianočný darček – plus kopec zážitkov počas neho)
  • Poukaz na vyvolanie fotiek, fotoknihy či fotoobrazu, tým človek asi nič nepokazí. Ja viem, že potom nasleduje pre dotyčného veľa roboty s triedením fotiek, ale to listovanie v spomienkach stojí za to.

Tu by som mohla dať odkaz na náš starší článok, ale neurobím to 😀 odkedy som sa vrátila na Slovensko, snažím sa žiť minimalisticky a nezbierať veci, ktoré by som len tak niekam odložila (výhoda toho, že v podstate nemám toľko úložného priestoru). Pre mňa je najlepší darček zážitok (alebo pernamentka na jogu, ale aj to je vlastne zážitok). Dcéra dostane na Vianoce od nás 1 (slovom jeden) hmotný darček (lego). Čo potrebuje dostáva počas celého roka, tak načo sa teraz odtrhnúť z reťaze?

Sestry na cestách Vám želajú pokojné prežitie sviatkov presne tak, ako si to želáte!

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.