Bryggen, Unesco, Bergen

Oplatí sa kúpiť Bergen kartu?

Pred odchodom do Bergenu sme sa chvíľu rozhodovali, či sa nám oplatí kúpiť si Bergen kartu. V Bergene sme plánovali byť štyri dni, reálne ale bez cesty tri, no a tri dni je aj maximum na ktorý sa dá karta zakúpiť.
Nakoniec sme si kartu zaobstarali aj napriek tomu, že sme vedeli, že výlety samotné nám ju nevrátia. No a v článku sa dozviete prečo.

Čo je Bergen card

Bergen card je zľavová karta, s ktorou máte zľavnený alebo úplne zdarma vstup do rôznych pamiatok, na výlety alebo na dopravu v Bergene a okolí. Konkrétne napríklad:

  • 20% zľavu na výlet loďou na Fjordy
  • Mimo sezóny zdarma jazdu lanovkou na vrch Floyen
  • 20% zľavu na lanovku na vrch Ulriken
  • Zdarma vstup do dreveného kostola vo Fantofte
  • Zľavy v niektorých obchodoch alebo napríklad aj v Starbucks
  • Zdarma verejnú dopravu v regióne Hordaland
  • Zdarma vstup do niektorých múzeí

Tento výpočet zahŕňa tie najobľúbenejšie výlety a destinácie, no v skutočnosti je možností ako kartu využiť pomerne veľké množstvo. Otázka skôr je, koľko toho reálne za určitú dobu môžete a chcete stihnúť.

Koľko stojí Bergen karta a na koľko dní si ju kúpiť

Karta sa dá kúpiť na jeden, dva alebo tri dni v nasledovných cenách, s tým, že vždy pokrýva ten istý zoznam bonusov:

  • 1 deň – 280 NOK (29 Eur)
  • 2 dni – 360 NOK (37 Eur)
  • 3 dni – 430 NOK (44 Eur)

Kartu najjednoduchšie objednáte online na webe Visit Bergen vopred a v Bergene si ju už len vyzdvihnete buď priamo na letisku v príletovej hale alebo v bergenskom prístave v turistickom centre.
V online formulári síce vyklikávate deň odkedy chcete aby karta platila, no na mieste vám na ňu perom napíšu začiatok platnosti taký, aký si poviete.

Závisiac od počtu dní na ktoré chcete kartu využiť sa vám cena karty môže a nemusí vrátiť. Určite treba zhodnotiť, koľko toho chcete skutočne obehať alebo ako veľmi si jednotlivé atrakcie chcete užiť naplno. Napríklad výlety lanovkou na Mount Ulriken a Floyen môžu zabrať hodinu, ale taktiež celý deň ak sa rozhodnete aj pre trochu turistiky.

Najväčší bonus Bergen karty je doprava

S kartou máte síce zľavnené vstupy, no rady s ňou nepreskočíte. Napríklad na lanovky ju musíte pri okienku vymeniť sa skenovateľný lístok.
Za mňa bola najlepšia vychytávka ale cestovanie. Lístok na električku alebo autobusy (tie zastrešované spoločnosťou Skyss, nie súkromné transfery) stojí najlacnejší 38NOK a výjde na 90 minút cestovania. S Bergen kartou v ruke si nemusíte kupovať žiadne lístky a dopravu máte zdarma nielen na letisko a z letiska, ale prakticky po všetkých fjordoch v okolí. Takže ak sa rozhodnete spoznávať aj oblasti za hranicami Bergenu, práve tu vám cestovanie vráti značnú sumu z karty.

Jedno upozornenie na záver: či už s Bergen kartou alebo bez nej, určite si nekupujte zľavnený letiskový autobusový transfer. Pokiaľ vám z nejakého dôvodu nevyhovuje priama električka z letiska do centra, nie je dôvod platiť navyše za autobus. Jediný rozdiel medzi busom a električkou je v tom, že autobus ide napriamo, takže sa do mesta dostanete rýchlejšie, no to je všetko.

Príklad itineráru s Bergen kartou

Tu prikladám tabuľku toho ako sme kartu využili my. Mali sme trojdňovú kartu a poskúmali by sme toho aj viac, ale dva dni sme si dali dlhšie treky na Mount Ulriken a Floyen, ktoré nám zabrali značnú časť dňa, takže sme sa napríklad už nestihli ísť pozrieť ďalej na fjordy.

Výlet Normálna cena Cena s kartou Ušetrené
 Fløibanen  95 NOK  Zdarma  95 NOK
 Skyss – električka na letisko  38 NOK  Zdarma  38 NOK
 Fjordy  650 NOK  520 NOK  130 NOK
 Akvárium  230 NOK  172 NOK  58 NOK
 Skyss – električka ku kostolu vo Fantofte a späť  76 NOK  Zdarma  76 NOK
Vstup do dreveného kostolu vo Fantofte  65 NOK  Zdarma  65 NOK
Lanovka na Mount Ulriken  185 NOK  148 NOK  37 NOK
Autobus k lanovke na Mount Ulriken  76 NOK Zdarma  76 NOK

Spolu sme teda ušetrili 575 NOK (59 Eur). Trojdňová karta nás vyšla 430 NOK (44 Eur), takže dokopy sme ušetrili okolo 145 NOK, čiže okolo 15 Eur. To síce na prvý pohľad nie je veľa, ale ako som spomenula vyššie, rozhodne sme nešli nadoraz a napríklad sme úplne odignorovali múzeá, do ktorých je s kartou zväčša voľný vstup a nachádzajú sa priamo v centre.

Takže počítaje a ak budete mať nejaké otázky, určite sa pýtajte v komentároch alebo cez našu facebookovú stránku Sestry na cestách.

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.