Atény a Santorini v rámci jednej cesty

Počas letnej all inclusive dovolenky na Rodose som si pomaly začala uvedomovať, že toto nie je nič pre mňa a poškuľovala som po lacných letenkách a možnosti, ako si Grécko užiť na vlastnú päsť. Letenky z Bratislavy do gréckych Atén sa dajú kúpiť za výhodnú cenu, a jediné nad čím treba rozmýšľať je, ako tam stráviť čas. Mne sa zdalo veľa stráviť v decembri v Aténach 5 dní, a tak som to prekombinovala a na jednu noc sme si odleteli na ostrov Santorini.

Letenky

Na akciové letenky sme nemuseli čakať dlho. Celé to bolo skôr naopak. Najprv som videla letenky a potom nahovorila ségru, že by sme si mohli spraviť spoločný výlet. Zhodnúť sa na rozpočte je dôležité. Vždy príde otázka, či letenky zlacnejú ešte viac, alebo nie, tak sme si povedali, že letenky nesmú byť drahšie ako 100€. Nakoniec sme ich vychytali takto:

Letenky Bratislava – Atény – Bratislava = 61,18€

Letenky Atény – Santorini – Atény = 31,48€

Letecká spoločnosť Ryanair lieta z Atén na veľa gréckych ostrovov, stačí si pozrieť ponuku spoločnosti. No ak letíte v zime, treba rátať s tým, že drvivá väčšina hotelov na ostrovoch je zatvorená a okruh aktivít sa veľmi zužuje.

Preprava z letiska v Aténach

Po prílete do Atén máte dve možnosti ako sa dopraviť do mesta:

Metro M3 z letiska do centra (zastávka Syntagma) – 10€

Autobus z letiska do centra – 6€

Cesta z letiska do centra Atén trvá v oboch prípadoch takmer hodinu. Ak by som si mala vybrať, tak za mňa určite autobus – na jednej strane je to lacnejšie, na druhej vždy je lepšie pozerať sa z okna na okolitú krajinu, ako čučať hodinu do steny.
Autobusy odchádzajú priamo od príletového terminálu a lístok kúpite u šoféra. 
K stanici metra vás čaká kratšia prechádzka, lístok si kúpite v stánku pred turniketom. 

Prečo je lepšie cestovať v zime?

Ak je vaša odpoveď na otázku – cestujete kvôli pamiatkam áno, odporúčam sa vyhnúť letnej sezóne.

Mimo sezóny nájdete – lacnejšie letenky, lacnejšie ubytovanie, lacnejšie vstupy. Veľkou výhodou je, že sa nikde nebudete tlačiť medzi davom turistov. I keď Santorini bolo doslova mŕtve, v Aténach to celkom žilo. V mojich očiach bolo turistov tak akurát, takže si neviem predstaviť tie tlačenice v lete. Povedzme si úprimne – koho baví v letných horúčavách chodiť niekde po externých pamiatkach? sestru predsa! 🙂

Ubytovanie

Jednu noc v Aténach sme strávili v hosteli Dioskuros, v úplnom centre mesta, v súkromnej izbe so zdieľanou kúpeľňou s raňajkami za 12€/noc/osoba. Bohužiaľ, raňajky sme nestihli, lebo sme skoro ráno utekali na letisko, smer Santorini. Zastávku autobusu na letisko sme mali 8 minút pešo od hostela. Síce metro cez noc nejazdí, autobusy na letisko sú presné ako hodinky, a idú v noci minimálne každú hodinu.

V Santorini sme si dopriali štipku luxusu s výhľadom do kaldery. Na bookingu písali, že na hoteli je aj bazén, tak som si zbalila plavky. Radosť ma rýchlo prešla, keď som na otázku, kde nájdem bazén, dostala odpoveď, že v novembri ho vypustili.

Raňajky s výhľadom na more a mesto Fira nejedného určite potešia

Po návrate zo Santorini sme mali v Aténach síce trošku lepší hotel s raňajkami, no v nejakom arabskom gete (sestre neradno zverovať rezervácie hotelov 🙂 ). Do batohu som si zbalila aj šaty, nech mám niečo pekné na celodenné behanie po Aténach. Keď sme sa po západne slnka nad Akropolou vracali pešo späť na hotel, v šatočkách som sa necítila najlepšie. V jednom momente sme prechádzali cez ulicu, kde by možno ani nešlo o to, že sme boli jediné biele, ale okrem nás a jednej staršej pouličnej predavačky, sa v dohľadnej vzdialenosti nenachádzala žiadna žena. Naopak, tmavších mužov na nej bolo neúrekom.

Počas toho ako sme ráno prechádzali prázdnymi uličkami sestra nadšene fotografovala podobné priestory a ja som hľadala ihly na zemi
Keď som povedala babke, že ideme do Atén silno ma odhovárala, že tam sú uprchlíci, demonštrácie a podobne…ale tá odhovára od každej cesty

Ako sme strávili čas na Santorini v zime si prečítajte tu.

Prehľadného sprievodcu po Santorini nájdete tu.

Aténske pamiatky

Nakoľko moja ségra dokonca chvíľku študovala archeológiu, výlet do Atén bol pre ňu ako stvorený. Najprv ma chcela ukecať, že si kúpime “City pass”, s ktorým prejdeme všetky vykopávky a archeologické miesta, no ja som ju trošku schladila, že najprv sa poďme osobne pozrieť aká je ponuka. Vstupy boli v zime zlacnené na polovicu, a obehali sme všetko čo chcela vidieť. Kúpou jednotného lístka by sme zbytočne preplatili.

Ktoré pamiatky sme v Aténach navštívili a koľko nás to stálo?

Hadrianova knižnica – 2€
Akropola – 10€
Anncient agora of Athens – 4€
Temple of Zeus – 3€

Tepmle of Zeus alebo Chrám Dia Olympského

Počas ciest som si zvykla písať všetky výdavky. Konečne viem, koľko reálne za pobyt miniem a určite pomôžem niekomu si predstaviť, koľko taká mini dovolenka vyjde. Samozrejme všetko sa odrazí aj v tom, ako človek trávi na danom mieste čas, či vyhľadáva drahé reštaurácie, či preferuje spať v luxusných hoteloch, alebo dáva prednosť posteli v zdielanej izbe a cestou schmatne iba gyros do ruky. Mňa nájdete s gyrosom v ruke, v súkromnej izbe 😀 .

Utorok – Bratislava – Atény
Streda – Atény – Santorini
Štvrtok – Santorini – Atény
Piatok – Atény
Sobota – Atény Bratislava

 

Náklady na letenky, ubytovanie, dopravu, stravu, pitie a všetko ostatné spolu: 270 €.

 

Chystáš sa na výlet a hľadáš ubytovanie cez booking.com? V tom prípade ťa poteší odmena vo výške 10% z ceny pobytu. Ako na to? Na rezervovanie ubytovanie použi tento jedinečný odkaz: https://www.booking.com/s/11_6/ec206bff  a po ukončení pobytu ti 10% z jeho ceny pošlú na tvoj účet. Je to jednoduché, ja už som takto ušetrila niekoľko desiatok €.

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.