Video: Lyžovačka v Kaprune a na ľadovci Kitzsteinhorn

Po 12 ročnej odmlke som si kúpila nové lyže. Sklamanie prišlo v podobe nedostatku prírodných zrážok, umelého snehu a zápasu o život na zľadovatelých zjazdovkách. Ok, nechcem preháňať, no bohužiaľ väčšinou to tak v poobedných hodinách na svahoch vyzerá.
Minulý rok ma sestra zobrala na lyžovačku do Rakúska – na ľadovec Kitzsteinhorn. Tak veľmi som sa tešila na výhľady, no nakoniec som bola rada, ak som si videla pred nos. Napriek nevábnemu počasiu bola lyžovačka top – čerstvý utlačený sneh a o ľadových doskách ani chýru ani slychu. Proste ľadovec.

Tento rok sme sa smer Kaprun – Kitzsteinhorn vybrali opäť. Tak veľmi som sa tešila, že ako naschvál ma napadol smrteľný soplík deň pred odjazdom. Za normálnych okolností by som chcela vyrážať už o piatej ráno a byť čo najskôr na svahu. Tento predĺžený víkend som však fičala na paralene a lyžovala cez mŕtvoly.

Nakoniec sme vyrazili okolo desiatej a z auta len ojkali a achkali nad brutálnymi výhľadmi na hory, ktoré nám poskytovala cesta. V duchu sme sa opúšťali, ako mohlo byť super na zjazdovke v ukážkovom počasíčku. Zamierili sme si to rovno do dedinky Zell am See, kde ešte panovala mierne vianočná atmosféra v podobe osvetlenia a drevené domčeky a hotelíky v kope snehu len dotvárali pohľadnicový obrázok. Prešli sme sa popri jazere a kochali sa výhľadmi na okolité štíty.

 

Nasledovný deň hlásili oblačné počasie, no sľubovali vyjasnenie v poobedných hodinách. Vybrali sme sa lyžovať priamo na ľadovec Kitzsteinhorn, kde je možné jazdiť po širokých zjazdovkách od výšky 3000 m.n.m. až po 2000 m.n.m.. Na svoje si tu príde naozaj každý, či už začiatočník, alebo pokročilý.

Celodenný skipas dospelá osoba 53 eur (pri zakúpení 2 dňového skipasu 51 eur na deň)
Od 11:30 45 eur.

V momente ako sprístupnili lanovku na najvyšší bod sme sa odviezli hore a po pár metroch jazdy sme si uvedomili, že to nebol zrovna najlepší nápad. Vidieť bolo sotva pred nos, a všetko sa strácalo v bielo bielej hmle. K našej 4 člennej skupinke sa pridal ešte jeden Čech (tých tam stretnete habadej), a spolu sme hľadali cestu k východiskovej lanovke. Pomaly, oblúčik za oblúčikom, od jednej modrej značky k druhej. Nádej, že poobede sa vyjasní sa začala rozplývať a tak sme sa rozhodli ísť na nižšie položenú zjazdovku, priamo nad mestečkom Kaprun – Maiskogel.

Od Kitzsteinhornu sme sa sem dostali za necelých 10 minút autom, absolvovali opätované obúvanie lyžiarok a hor sa na lanovku. Tu sa lyžuje v rozpätí 768-1730 m.n.m.. Je to nenáročná, dlhá zjazdovka. V najvyššej časti si prídu na svoje aj nároční lyžiari.
Konečne sme videli viac ako hmlu. Kabínka nám ponúkla krásne výhľady na dedinku Kaprun a v pozadí sa už črtalo aj jazero v Zell am See. Po chvíli sme videli ako sa oblačnosť začína rozplývať a hádali sme, či sa naozaj vyjasní. Na našu smolu sa nakoniec vyjasnilo, a my sme mohli len ticho závidieť tým, čo vytrvali na ľadovci, z ktorého museli byť ku koncu dňa dychberúce výhľady… Nabudúce budeme múdrejší a začneme deň lyžovačkou v nižších polohách a keď sa vyjasní budeme utekať na ľadovec!

Ak patríte medzi náročných a radi si po lyžovačke oddýchnete v horúcich bazénoch, či preferujete celkové vyhriate a uvoľnenie boľavých svalov v saunovom svete, Tauern Spa Hotel & Therme môžeme odporučiť všetkými desiatimi. Pripájam aj fotku s výhľadom z hotelovej izby…

Pošli ďalej

Leave a Reply

Your email address will not be published.